Medycyna alternatywna ­­– Co to jest i czy naprawdę działa?

Ostatnio zrobiło się głośno na temat niekonwencjonalnych metod leczenia – medycyny alternatywnej. Jesteśmy przyzwyczajeni, że gdy coś zaczyna nam dolegać, od razu pędzimy do lekarza, czy do apteki po niewyobrażalną ilość leków i suplementów. Naturalne metody wykluczają zastosowanie zewnętrznych, inwazyjnych środków. Czym dokładnie w takim razie jest medycyna alternatywna?

Główne metody leczenia alternatywnego:

  • Akupunktura
  • Ziołolecznictwo
  • Chiropraktyka
  • Masaż
  • Wizualizacja

Chińskie metody, czyli akupunktura

Wygląda dosyć przerażająco na pierwszy rzut oka, jednak akupunktura działa niesamowicie odprężająco. Polega głównie na delikatnym wbijaniu specjalnych igieł w wybrane miejsce na ciele. Odpowiednio wykonana poprawia krążenie krwi, działa przeciwbólowo (w tym leczy bóle poporodowe czy migreny). Dodatkowo stymuluje niektóre narządy, pomagając w leczeniu np. astmy czy nadciśnienia. W większości przypadków jest to zabieg całkowicie bezpieczny, a skutki uboczne mogą występować jedynie, jeśli pacjent cierpi na zaburzenia krzepnięcia krwi (i nie wspomni o tym lekarzowi) lub gdy osoba, wykonywująca zabieg, nie ma odpowiednich kwalifikacji.

Ziołolecznictwo – naturalne leki?

Już od pokoleń nasze babcie i prababcie przekazywały tajną wiedzę i sposoby na to, jak ułatwić sobie życie w chorobie czy różnych dolegliwościach. Zawsze miały odpowiednią herbatę lub napar w zanadrzu. Najwidoczniej znały się na rzeczy. Do dzisiaj bada się właściwości różnorakich substancji, naturalnie występujących w ziołach. Niektóre z nich pomagają na bóle miesiączkowe, inne na bóle stawów, inne jeszcze leczą grypę. Co prawda nie są to działania potwierdzone klinicznie, dlatego w przypadku poważnych urazów najrozsądniej jest skierować się do lekarza.

Leczenie manualne – chiropraktyka i masaż

olejki i reczniki

W przypadku chiropraktyki pozytywne działanie zostało potwierdzone przez Amerykańskie Towarzystwo Medyczne. Głównym obszarem, którym zajmuje się kręgarstwo, jest oczywiście kręgosłup i jego schorzenia. Zabiegi wykonywane przez specjalistę potrafią wyleczyć wiele dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego. Polega głównie na manualnym nastawianiu kręgów i masażu kręgosłupa, w ten sposób, żeby nie wywierały nacisku na nerwy, wychodzące od rdzenia kręgowego. Pomaga też usprawnić mięśnie i stawy w całym ciele. Łączy się to pośrednio z masażem, który zmniejsza ból i relaksuje całe ciało, pozwalając na odpoczynek i regenerację komórek, szczególnie po intensywnym wysiłku fizycznym.

Wizualizacja prawie jak w science-fiction

kobietayprawiającasport

Przypomina działanie placebo, ale skoro wpłynęło już na wielu ludzi, to znaczy, że coś w tym jest. Wizualizacja jest to wyobrażanie pozytywnych i uspokajających rzeczy, które relaksują umysł. A skoro umysł odpoczął, to ciało również. Co więcej, w przypadku kontuzjowanych sportowców, wizualizacja siebie jako wyleczonych przyspiesza gojenie się ran. Wprawni „wizualizatorzy” radzą sobie również ze zmęczeniem i chwilowymi niedogodnościami.

Podsumowanie

W większości powyższych metod sporą zaletą jest to, że ciężko jest zrobić sobie nimi krzywdę (oprócz akupunktury czy kręgarstwa, które wymaga wiedzy i umiejętności specjalisty). To, czy działają, warto sprawdzić na własnej skórze. Można eksperymentować z ziołami (chociaż dobrze jest uważać z ich ilością), wizualizacja zdecydowanie nie zaszkodzi, a może okazać się, że właśnie pomaga.