Pielęgnacja twarzy – 4 porady, o których warto pamiętać

Twarz jest naszą wizytówką i pierwszym punktem, jaki zwraca czyjąś uwagę. To oczywiste, że chcemy, by prezentowała się jak najlepiej. Świeży, zadbany wygląd świadczy o tym, że zależy nam nas sobie i na innych. Jest wiele sposobów na pielęgnację twarzy i całego ciała, i w głównej mierze zależą one od naszych preferencji, jednak warto zwrócić uwagę na pewne uniwersalne metody, które wspomagają dbanie o urodę.

5 podstawowych sposobów na pielęgnację twarzy:

  • Oczyszczanie — mydło naturalne, glinka
  • Nawilżanie — hydrolaty
  • Nawilżanie — od wewnątrz i od zewnątrz
  • Peeling

Codzienny rytuał oczyszczania twarzy

twarzmłodejkobiety

Ważnym aspektem oczyszczania skóry twarzy jest jego powtarzanie. Wiadomo, że czasem pragnie się jedynie rzucić na łóżko i pójść spać po pracy, jednak warto poświęcić te parę minut na mycie twarzy. Zwłaszcza że konsekwencje zaniedbania są długoterminowe. Im wcześniej się zacznie pielęgnację, tym dłużej otrzyma się nasz zdrowy i młody wygląd. Dlatego najlepiej jest oczyszczać twarz codzienne rano i wieczorem. Przez wiele lat starałam się znaleźć na to dobry sposób i ten, który mi najbardziej odpowiadał, okazał się najprostszy. Mydło. Jednak nie te zrobione ze sztucznych składników. Coraz częściej na rynku pojawiają się nowe, w pełni naturalne mydła. Są one bardzo delikatne i w dodatku nie wysuszają skóry twarzy. Zamiast mydła można również użyć glinki (np. czerwonej) połączoną z wodą. Takie mycie pozwala na oczyszczenie porów z zanieczyszczeń i brudu, które zbierają się na twarzy przez cały dzień, jednocześnie jej nie wysuszając.

Hydrolaty jako najskuteczniejszy tonik

Dopiero parę miesięcy temu dowiedziałam się o czymś tak niesamowitym jak hydrolat. A okazało się, że jest składnikiem wielu toników i ma wiele cudownych właściwości. Jednym z nich jest wyrównywanie pH skóry i jej ochrona. Ponadto hydrolat (można kupić jako dodatek do kremu bądź jako osobny produkt do spryskiwania twarzy) nawilża i odżywia skórę. Jest mało inwazyjny, łagodnie dostarcza substancji odżywczych do naszych komórek. W dodatku wiele z nich łagodzi podrażnienia, a niektóre działają również na włosy.

Nawilżanie od wewnątrz i od zewnątrz

Jednym z głównych składników odpowiedzialnych za funkcjonowanie i nawilżanie jest woda. Wystarczy pić jej wystarczająco dużo, by wyglądać młodziej i zdrowiej. Dlatego też, jeśli chcemy by nasza skóra była jędrna i nawilżona, pijmy o te kilka szklanek wody więcej. Natomiast jeśli chodzi o nawilżanie od zewnątrz, dobrze jest używać oddzielnego kremu nawilżającego rano i wieczorem. Kremy na noc mają inne działanie niż te na rano. Jeśli chodzi o wybór kremu, ważne jest, żeby ich skład by jak najbardziej naturalny (bez silikonów czy parafin).

Jak często robić peeling twarzy?

Główną funkcją peelingu jest złuszczanie martwego naskórka. W głównej mierze oznacza to głębokie powierzchowne oczyszczenie skóry twarzy z osadów i brudu, ale również oczyszczenie porów z głębszych zanieczyszczeń. Dzięki temu skóra może „oddychać” oraz po wykonaniu peelingu i nałożeniu kremu nawilżającego, jest jeszcze bardziej odżywiona.

 

Podsumowanie

zdrowatwarzmłodejczarnoskórejkobiety

Pielęgnacja twarzy i dbanie o urodę jest sprawą indywidualną i uzależnioną od preferencji. Zestawiłam tu parę porad, które są uniwersalne i często też koniecznie, by poprawnie zadbać o siebie. Są również proste w wykonaniu, a produkty naturalne często są tańsze od tych „nafaszerowanych” sztucznymi substancjami. Wystarczy oczyszczać skórę i odżywiać ją (za pomocą hydrolatu i kremu). Oprócz twarzy warto nawilżać cały organizm od wewnątrz, wypijając odpowiednią ilość wody.