Porady jak przygotować się do operacji powiększenia biustu

Na powiększenie biustu decydują się kobiety niezależnie od wieku czy też statusu społecznego, które z różnych powodów są niezadowolone z wielkości swoich piersi. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że jest to operacja. Dlatego bardzo ważne jest, aby skrupulatnie przygotować się do zabiegu — pozwoli to nam uniknąć niepotrzebnych przykrości.

Procedura przed operacją

Ważnym i tak naprawdę pierwszym krokiem, który powinien być wykonany przed zabiegiem, jest wykonanie szeregu badań specjalistycznych. Ich liczba i rodzaj zależy od wieku, stanu zdrowia i kondycji pacjentki. Najczęściej wykonywane są badania morfologii krwi, RTG klatki piersiowej, a u starszych kobiet również badanie EKG. Nawet małe przeziębienia, niewinny katar czy miesiączka dyskwalifikują kobietę przed tą operacją. Ważne jest, aby został przeprowadzony szczegółowy wywiad przez chirurga oraz anestezjologa. Powinien on zawierać pytania dotyczące stanu zdrowia pacjentki, przebytych chorób, uczuleń i alergii, wcześniejszych pobytów w szpitalu, operacji, nałogów (takich jak palenie papierosów) oraz ewentualnych problemów ze znieczuleniem.

W dniu operacji

źródło: Christoffer Ingves

Standardem jest, aby być na czczo co najmniej 6 godzin przed operacją. Unikamy w ten sposób konieczności znieczulenia ogólnego. Również na dobę przed zabiegiem nie powinno przyjmować się niektórych leków, takich jak aspiryna, czy leki przeciwbólowe, gdyż zaburzają one proces krzepnięcia krwi. Dodatkowo należy pamiętać o stanie swoich paznokci — lakier, tipsy i hybryda mogą zaburzyć odczyt aparatu, który sprawdza wysycenie krwi tlenem. Palacze powinni zrezygnować z tego nałogu co najmniej na sześć tygodni przed operacją. Nikotyna zmniejsza ilość tlenu we krwi i może znacząco zwiększyć ryzyko powikłań po zabiegu. Operacja przeprowadzana jest przez zespół specjalistów składający się z chirurga plastyka, instrumentariuszki, anestezjologa oraz pielęgniarki anestezjologicznej.

Po operacji

Pacjentka po operacji jest senna i obolała (to normalne), dlatego powrót do domu powinien zostać zorganizowany z udziałem osób trzecich. Początkowo piersi mogą wydawać się za duże, jest to spowodowane przez obrzęk, który zniknie po kilku miesiącach. Szwy pooperacyjne zostaną usunięte od 7 do 10 dni po operacji, za to dreny, które odsączają nadmiar krwi i płynów ustrojowych, jeszcze w szpitalu — krótko przed powrotem do domu.

Czas rekonwalescencji i pełnego powrotu do zdrowia różni się w zależności od osoby. Ważne jest jednak, aby oszczędzać swoje siły i wykonywać jedynie te najprostsze czynności fizyczne, bez dodatkowych obciążeń i nadmiernego wysiłku. Dopiero po upływie miesiąca można rozpocząć łagodne ćwiczenia. Odpowiednio dobrany biustonosz powinien być noszony całą dobę przez okres do 6 tygodni.

Pamiętajmy, że wygląd piersi poprawia się z tygodnia na tydzień, a wszelkie niekomfortowe zmiany oraz blizny zaczną mięknąć i zanikać po upływie 6 miesięcy. Powiększenie piersi to poważna operacja i trzeba być psychicznie przygotowanym na to, że powrót do pełni sił trochę potrwa.