Zdrowe włosy — Jak zadbać o urodę w 5 prostych krokach

Wygląd jest ważny. A zdrowy wygląd jeszcze bardziej. Zwłaszcza, że tyle od niego może zależeć, np. powodzenie na rozmowach kwalifikacyjnych (wpływ nawet w 70%!), czy też na spotkaniach tété-à-tété z wymarzoną drugą połówką. I wcale nie trzeba urodzić się Apollem, żeby zwrócić na siebie uwagę Afrodyty! Wystarczy zadbać o urodę od zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Jak to zrobić? Zacznijmy od zewnętrznej pielęgnacji:

  • Podcinanie
  • Wysoka temperatura?
  • Masaż i szczotkowanie
  • Odpowiednie mycie czyli brak silikonów i SLS-ów

Od wewnątrz:

  • Woda – najwdzięczniejszy przyjaciel

Co z tym podcinaniem?

zdrowewłosy

Odkąd byłam dzieckiem, mama zawsze zabierała mnie do fryzjera, by podciąć włosy. Dla dziesięcioletniej dziewczynki, marzącej o włosach i urodzie Roszpunki, był to najgorszy dzień w miesiącu. Tym bardziej że nie wiedziałam, w jakim celu pozbawiano mnie moich pięknych i długich blond loków. Dzisiaj na szczęście nie jest to już dla mnie tajemnicą. To właśnie rozdwojone i poniszczone końcówki często sprawiają, że ma się wrażenie zaniedbania. W dodatku te małe poskręcane potworki uniemożliwiają ułożenie włosów według własnych preferencji, co przed randką, weselem czy ważnym spotkaniem jest niesamowicie irytujące.

Suszenie, prostowanie i lokowanie – wpływ wysokich temperatur

Unikać, unikać i jeszcze raz unikać wysokich temperatur! Wiadomo, że nie zawsze jest to wykonalne (zwłaszcza kiedy ma się 10 minut do autobusu, a stoi się przed lustrem w ręczniku), jednak gorące powietrze z suszarki czy rozgrzana prostownica lub lokówka niszczą strukturę włosa w bardzo wysokim stopniu. W dodatku robią to nieodwracalnie!

Przyjemniejsza  część — masaż skóry głowy i szczotkowanie włosów

Wiadomo, że każdy masaż jest przyjemny. W tym przypadku jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym, ponieważ pobudza mieszki włosowe, co oznacza szybszy wzrost włosa. Ponadto masaż pobudza krążenie krwi i relaksuje nawet całe ciało. Co się zaś tyczy szczotkowania włosów, lepiej używać szczotek z krótkim włosiem. Szczotkowanie pomaga usuwać słabsze włosy, przerzedza te mocniejsze, pozwalając im na swobodniejszy wzrost.

Odpowiednie mycie czyli jak nie niszczyć struktury włosa

Jednymi z najbardziej szkodliwych składników produktów do mycia włosów są silikony i siarczany (SLS czyli Sodium Lauryl Sulfate). Niestety znajdują się one w składach większości szamponów i odżywek do włosów. Siarczany mają spłukiwać zanieczyszczenia i brud z włosów, ale są bardzo silnie chemicznie, więc przy okazji niszczą strukturę włosa. Silikony natomiast, które występują w odżywkach, nie dostarczają substancji odżywczych do środka włosa, lecz jedynie otaczają włos od zewnątrz.

dziewczynkapijącawodę

Pij dużo wody i zadbaj o siebie od wewnątrz

Woda jest źródłem życia — wiadomo o tym nie od dziś. Jest potrzebna do większości reakcji chemicznych zachodzących w organizmie, do tego wypłukuje toksyny zanieczyszczające nas od wewnątrz. Dostarczenie odpowiedniej ilości wody sprawia, że nasze ciało (w tym skóra głowy i włosy) wygląda młodo i jędrnie.

Podsumowanie

Choć jest więcej trików czy sposobów na pielęgnację włosów, zestawiłam tu pięć najprostszych i możliwych do wykonania w domu przez każdego. Wystarczy podcinać, nie suszyć, często masować, szczotkować i do tego myć odpowiednimi szamponami (polecam z Rossmanna szampon dla dzieci za około 6 zł). Warto też zadbać ogólnie o zdrowie, odpowiednią dietę i pić o parę szklanek wody więcej na dzień.